Promocje
12x Klej uniwersalny Den Braven Mamut Glue 290ml
12x Klej uniwersalny Den Braven Mamut Glue 290ml
361,20 zł 319,20 zł
szt.
Klej uniwersalny Den Braven Mamut Glue 290ml biały
Klej uniwersalny Den Braven Mamut Glue 290ml biały
30,60 zł 26,84 zł
szt.
Produkt dnia
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Z CZEGO ZBUDOWAĆ NAWIERZCHNIĘ OGRODOWĄ?
Z CZEGO ZBUDOWAĆ NAWIERZCHNIĘ OGRODOWĄ?

Z CZEGO ZBUDOWAĆ NAWIERZCHNIĘ OGRODOWĄ?

 

Nawierzchnia ogrodowa - na co zwrócić uwagę?

Jedną z ważniejszych kwestii jest dostosowanie konstrukcji nawierzchni do pełnionej funkcji. Nawierzchnie są bardzo ważnym elementem architektury ogrodowej. Umożliwiają wygodną komunikację w obrębie działki, a umiejętnie dobrane do charakteru jej zagospodarowania wywołują ciekawe efekty wizualne, podkreślają walory kompozycji roślinnych, a niekiedy same, dzięki użytym do ich budowy materiałom stają się dekoracją.

 

Nawierzchnia w  ogrodzie - jakie materiały wyróżniamy?

  • nawierzchnie z kamienia

Są trwałe i eleganckie. Najczęściej buduje się je z płyt kamiennych ciętych lub łamanych, kostki lub otoczaków . Najtrwalsze są elementy z granitu, bazaltu – są twarde i odporne na ścieranie i mróz. Bardziej nasiąkliwe i miękkie, ale tym samym trudniejsze do utrzymania w czystości, są piaskowce i wapienie, które jednak mają wielu zwolenników, ponieważ szybciej pokrywają się miłą dla oka patyną.

  • nawierzchnie z betonu

Co prawda są mniej trwałe i mniej atrakcyjne od kamiennych, ale za to są stosunkowo tanie. W sprzedaży są kostki o kształtach geometrycznych i nieregularnych, a także w formie klinów do układania okręgów i wachlarzy.

  • nawierzchnie z elementów ceramicznych

Wykonuje się je przede wszystkim z klinkierowych cegieł brukowych. Są trwałe, mało nasiąkliwe, odporne na ścieranie, uderzenia i czynniki atmosferyczne. Przez lata nie zmieniają barwy. Na nieduże przeciążenia nawierzchni nadają się cegły budowlane. Są kruche i nasiąkliwe, więc szybciej niszczeją, za to ogrodowym wnętrzom nadają specyficzny charakter dojrzałości.

  • nawierzchnie ze żwiru

Mają naturalny charakter i dobrze się komponują z roślinami i elementami ogrodowej architektury. Nadają się nie tylko na ścieżki i placyki, ale też do utwardzania podjazdów do domu i garażu. Warunkiem ich trwałości jest użycie kruszyw o ostrych i nieregularnych krawędziach.

  • nawierzchnie z drewna

 Wyglądają szlachetnie i dobrze się komponują z roślinami. Z drewnianych elementów robione są ścieżki, place w ogrodzie i tarasy. Wadą nawierzchni z drewna jest to, że zmoczone stają się śliskie. Jeśli nie zostaną dobrze zaimpregnowane, mogą ulec zniszczeniu już po kilku sezonach.

  • nawierzchnie z ziemi

Wykorzystywane do ogrodów w stylu naturalnym

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl