Promocje
BIELBET WYCIERACZKA Z GUMOWYM RUSZTEM 58x37x10cm
BIELBET WYCIERACZKA Z GUMOWYM RUSZTEM 58x37x10cm

139,00 zł

Cena regularna: 328,57 zł

Najniższa cena: 328,57 zł
szt.
Produkt dnia
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Z CZEGO ZBUDOWAĆ NAWIERZCHNIĘ OGRODOWĄ?
Z CZEGO ZBUDOWAĆ NAWIERZCHNIĘ OGRODOWĄ?

Z CZEGO ZBUDOWAĆ NAWIERZCHNIĘ OGRODOWĄ?

 

Nawierzchnia ogrodowa - na co zwrócić uwagę?

Jedną z ważniejszych kwestii jest dostosowanie konstrukcji nawierzchni do pełnionej funkcji. Nawierzchnie są bardzo ważnym elementem architektury ogrodowej. Umożliwiają wygodną komunikację w obrębie działki, a umiejętnie dobrane do charakteru jej zagospodarowania wywołują ciekawe efekty wizualne, podkreślają walory kompozycji roślinnych, a niekiedy same, dzięki użytym do ich budowy materiałom stają się dekoracją.

 

Nawierzchnia w  ogrodzie - jakie materiały wyróżniamy?

  • nawierzchnie z kamienia

Są trwałe i eleganckie. Najczęściej buduje się je z płyt kamiennych ciętych lub łamanych, kostki lub otoczaków . Najtrwalsze są elementy z granitu, bazaltu – są twarde i odporne na ścieranie i mróz. Bardziej nasiąkliwe i miękkie, ale tym samym trudniejsze do utrzymania w czystości, są piaskowce i wapienie, które jednak mają wielu zwolenników, ponieważ szybciej pokrywają się miłą dla oka patyną.

  • nawierzchnie z betonu

Co prawda są mniej trwałe i mniej atrakcyjne od kamiennych, ale za to są stosunkowo tanie. W sprzedaży są kostki o kształtach geometrycznych i nieregularnych, a także w formie klinów do układania okręgów i wachlarzy.

  • nawierzchnie z elementów ceramicznych

Wykonuje się je przede wszystkim z klinkierowych cegieł brukowych. Są trwałe, mało nasiąkliwe, odporne na ścieranie, uderzenia i czynniki atmosferyczne. Przez lata nie zmieniają barwy. Na nieduże przeciążenia nawierzchni nadają się cegły budowlane. Są kruche i nasiąkliwe, więc szybciej niszczeją, za to ogrodowym wnętrzom nadają specyficzny charakter dojrzałości.

  • nawierzchnie ze żwiru

Mają naturalny charakter i dobrze się komponują z roślinami i elementami ogrodowej architektury. Nadają się nie tylko na ścieżki i placyki, ale też do utwardzania podjazdów do domu i garażu. Warunkiem ich trwałości jest użycie kruszyw o ostrych i nieregularnych krawędziach.

  • nawierzchnie z drewna

 Wyglądają szlachetnie i dobrze się komponują z roślinami. Z drewnianych elementów robione są ścieżki, place w ogrodzie i tarasy. Wadą nawierzchni z drewna jest to, że zmoczone stają się śliskie. Jeśli nie zostaną dobrze zaimpregnowane, mogą ulec zniszczeniu już po kilku sezonach.

  • nawierzchnie z ziemi

Wykorzystywane do ogrodów w stylu naturalnym

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl