
ZALETY STOSOWANIA FUGI DO KOSTKI BRUKOWEJ
Czym jest fuga do kostki brukowej?
Fuga przeznaczona do zastosowania między kostką brukową stanowi połącznie zabezpieczające zarówno powierzchnię podjazdu, jak i rynienkę odwadniającą. W przypadku niewykorzystania profesjonalnej fugi, piasek znajdujący się między poszczególnymi kostkami może przedostać się do rynienki i ją zapchać. Dodatkowo jest on nieestetyczny i z łatwością może przedostać się na butach do domu. Fuga do kostki brukowej to w większości przypadków zaprawa żywiczna. Występują w dwóch wersjach, epoksydowej oraz poliuretanowej. Fugi zwykle sprzedawane są w postaci gotowej masy, niewymagającej dodatkowych narzędzi mieszających. Jeśli fuga ma zostać nałożona na powierzchnię, która nie powinna przepuszczać wody, warto zdecydować się na wersję na bazie cementu.
Jakie są zalety stosowania fugi do kostki brukowej?
- trwale uzupełnia szczeliny
- zapobiega wypłukiwaniu się piasku, a także wyrastaniu roślin
- zafugowaną nawierzchnię łatwiej utrzymać w czytsości
- jest odporna na mróz
- posiada wysoką elastyczność
- wyróżnia się wyjątkową trwałością oraz wytrzymałością na czynniki atmosferyczne
Dlaczego warto skorzystać z fugi?
Fuga przeznaczona do kostki brukowej powinna mieć cechy wodoprzepuszczalne, aby woda opadowa bez problemu wsiąkała w grunt. Ponadto tego rodzaju zaprawa charakteryzuje się wysoką elastycznością oraz odpornością na wilgoć. Dzięki zwartej strukturze, w przeciwieństwie do piasku, fuga nie będzie wypłukiwać się podczas intensywnych opadów, sprzątania oraz zamiatania powierzchni. Dodatkowo, w przestrzeniach między kostkami brukowymi nie zaczną rosnąć chwasty, mech oraz trawa.
Jak dobrać najlepszą fugę do kostki brukowej?
W zależności od lokalizacji bruku oraz indywidualnych potrzeb należy dopasować rodzaj fugi. W przypadku wykańczania okolicy wokół domu można mieć na uwadze również walory estetyczne. Fugi występują w różnych kolorach, umożliwiających wykończenie pasujące do całej przestrzeni.